شهردار فرون آباد در گفتگو با ویژه نامه ایران : فرون آباد، چشم انتظار طرح هادی شهری

شهردار فرون آباد  در گفتگو با ویژه نامه ایران گفت: فرون آباد، چشم انتظار طرح هادی شهری می باشد.
شهر فرون آباد در کیلومتر 15 جاده امام رضا(ع) یکی از شهرهای تابعه شهرستان پاکدشت است که در سال 1389 بر حسب مصوبه هیأت وزیران به شهر تبدیل شده است. بر این اساس فرون آباد را باید یکی از شهرهای تازه تأسیس خواند که بر خلاف شهرهای جدید با هزاران مشکل روبرو است.

شهرهای جدید مثل هشتگرد یا پرند و پردیس که در وسط بیابانی احداث شده اند، هرچند برغم مطالعات کالبدی و ساختار مهندسی همچنان مشکلات سکونتی دارند، اما شهرهای تازه تأسیس از هر جهت که نگاه کنید، دارای مشکلاتی هستند که به مراتب بدتر از مشکلات شهرهای جدید است، این ها شهرهایی هستند که تا همین یکی دو سال پیش، دهستان بودند و بافت و ساختار آن ها نیز در طول دهه ها، بر اساس یک روستا شکل گرفته بود که به هر حال برای بومیان خود، مأنوس بود.اما تبدیل این روستاها به " شهر " که اکثراً در زمان دولت های نهم و دهم اتفاق افتاد بر اساس چه ملاحظاتی بوده است؟ معلوم نیست، آن چه که معلوم است تبدیل روستاهایی مثل فرون آباد به شهر بدون این که حتی طرح هادی شهری برای آن ها تهیه شده باشد، یا یک منبع تأمین مالی ولو کوچک برای آن ها پیش بینی گردد، قابل توجیه نیست، چرا که نمونه فرون آباد، کافی است تا توجیه مصوبات هیأت دولت برای تبدیل یک روستا به شهر را زیر سؤال ببرد.
حالا فرون آباد، یک شهر 3 ساله است. ولی هنوز طرح هادی شهری ندارد و همچنان باید با طرح هادی روستایی اداره شود، حریم شهر هنوز مشخص نیست و شهرداری نمی داند که از کدام یک از این ساخت وسازهای اطراف شهر، حساب پس گیرد. کارخانجات آجرسازی اطراف شهر که به تعداد 12 واحد فعالانه کار می کنند، به شهرداری فرون آباد، دیناری عوارض پرداخت نمی کنند. خیابان ها ظاهر خوبی ندارد و کوچه ها و پس کوچه ها که بدتر. حتی جدول گذاری هم در این کوچه ها صورت نگرفته تا فاضلاب و پساب خانه ها به مسیری هدایت شود. بر عکس فاضلاب شهرهای بالا دستی، به وفور در کانال های رو باز این شهر جاری است و نه تنها که بوی تعفن آن، بیماری های مختلف را برای شهروندان تولید می کند، بلکه خاک این شهر را نیز  مسموم کرده، تا جایی که مانع از رویش گیاهان در پارک و بوستان می شود.
ما با ملاحظاتی از این قبیل به سراغ " ایرج گودرزی راد " شهردار تازه منصوب فرون آباد می رویم تا با او که یک کارشناس مالی شهرداری است و قبلاً هم در سمت شهردار شریف آباد، به وضعیت مالی این شهر سرو سامان درست و حسابی داده بود، نشستی کوتاه داشته باشیم و برخی سؤال هارا مطرح کنیم که پاسخ آن ها ممکن است در چند سال آینده قابل تأمل باشد. بدین معنا که چند سال دیگر، در مروری به این مصاحبه ،مسئولان فرون آبادی ببینند که در این مدت، چه عملکردی از خود به جای گذاشته اند و فرون آبادی ها نیز این مصاحبه را مرور کنند و ببینند که شهرداری با چه مشکلاتی روبرو بوده و در مرحله گذر از یک روستا به تمدن شهری با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده است.
گفت و گوی ما با "ایرج گودرزی راد" شهردار فرون آباد را در زیر بخوانید:
شما در طول این یک ماه اخیر که از سوی شورای اسلامی شهر به عنوان شهردار فرون آباد منصوب شده اید، چه برنامه ای برای گذر فرون آباد از ساختار روستایی به تمدن شهری تهیه کرده و تدارک دیده اید؟
همان طور که می دانید شهر فرون آباد یا دهستان فرون آباد در اسفندماه سال 1389 بر حسب مصوبه هیأت وزیران شکل گرفت و به شهر تبدیل شد ، در آن موقع مردم این خبر را با شور و شعف دریافت کردند و از عنایت دولت بسیار خوشحال شدند، اما امروز که 3 سال از آن تاریخ می گذرد در بافت روستایی شهر هیچ گونه تغییری صورت نگرفته و ساختارها به همان صورت باقی مانده است. و حال آن که باید تبدیل آن روستای قدیمی به شهر، چهره ی این محل را تغییر می داد، حالا چرا چنین تغییری در سیمای فرون آباد صورت نگرفته، هم محل تأمل دارد و هم محل تذکر. گوشه ای از این دلایل به شرح زیر است:
اولاً- هنوز شهرما طرح هادی شهری ندارد و طبق مقررات ما باید در چهارچوب طرح هادی روستایی عمل کنیم. این که در طول 3سال گذشته طرح هادی شهری تصویب وابلاغ نشده، محل تأسف است، زیرا به تبع آن حریم شهر هم مشخص نشده و ما نمی دانیم که با ساخت و سازهای اطراف چه باید بکنیم. حالا مثلاً در محله حضرتیه و مقداد مالکین بدون مراجعه به شهرداری زمین های خود را واگذار کرده اند و ساخت وسازهای غیر استاندارد انجام داده اند که مشکلات زیادی برای شهرداری و سازمان های خدمت رسان مثل آب وبرق وگاز ایجاد کرده است.
ما مسئله تهیه طرح هادی شهری را بسیار جدی پیگیری می کنیم، هرچند که اخیراً به دلیل تشکیل بخشداری خاوران و بروز یک سری اختلاف ها در این وسط کار ما را مشکل کرده، به اضافه این که  ساخت وسازها در اطراف شهر نقش مخرب در این میان بازی کرده است، ولی من امیدوارم تا خرداد ماه آینده طرح هادی شهری و تعیین حریم شهر فرون آباد را از مسئولین محترم بگیرم. اگر انشاءالله این طرح به تصویب برسد، محل درآمدهای خوبی برای شهرداری ایجاد می شود که مشکل ما را حل خواهد کرد.
ثانیاً- شهرداری محل درآمد ندارد و آنچه که تا حالا بوده، بودجه ضعیفی بوده که از طریق اعتبارات دولتی و استانی به فرون آباد تخصیص یافته است. بررسی تفریغ بودجه در 3 سال گذشته نشان می دهد که شهرداری فرون آباد در سال 1390 برابر با 700/2 میلیارد تومان، در سال 1391 برابر با 200/3 میلیارد تومان و در سال 92 برابر با 400/3 میلیارد تومان پول دریافت کرده که 50 درصد این  ارقام هزینه های جاری بوده و 50 درصد دیگر هزینه های عمرانی. و حال آن که من در بدو ورودم به فرون آباد، بر حسب مطالعه ای که انجام دادم و گزارشات فنی و تصویری که تهیه شد، در مقام ارزیابی دیدم که برای جدول گذاری و آسفالت معابر شهر حدود 10 میلیارد تومان، خرید ماشین آلات عمرانی که شدیداً مورد نیاز است 2 میلیارد تومان، تعریض کوچه ها و معابر شهر که به دلیل نداشتن طرح هادی مخصوصاً در این 3 سال گذشته بی رویه و غیر استاندارد ساخته شده و برو کف معابر را رعایت نکرده حدود 10 میلیارد تومان جهت احداث ساختمان شهرداری، سروسامان دادن به سیستم خدمات شهری، احداث پارک و بوستان، خرید مبلمان شهری حدود 10 میلیارد تومان و تأمین کافی هزینه های اداری شهرداری حدود 3 میلیارد تومان پول آن هم در حال حاضر و به صورت فوری نیازمندیم، یعنی چیزی در حدود 35 میلیارد تومان. خب اگر این پول باشد، ما خواهیم توانست سیمای فرون آباد را در کوتاه مدت ترمیم کنیم و به آن هویت شهری بدهیم و گرنه با بودجه فعلی برای دگرگون سازی فرون آباد از جامعه ای روستایی به تمدن شهری 20 سال زمان نیاز داریم.
امسال ما تصمیم داریم تا پایان سال کل شوارع شهر را جدول گذاری کنیم. می دانید که اهمیت جدول گذاری چقدر است؟ حداقل این که فاضلاب ها و پساب های خانگی در سطح محلات پخش نشود، این حداقل خواسته یک شهروند از شهرداری است، ولی ما واقعا با کمبود بودجه روبرو هستیم، خدا کند با این بودجه بتوانیم این اقدام عمرانی را انجام دهیم و تا جایی که می توانیم در معابر آسفالت هم بریزیم.
سؤال این است که آیا بدون بودجه ضعیفی که از محل اعتبارات دولتی و استانی دریافت می کنید، منابع دیگری از محل کارگاه ها و اماکن شهر، وجود دارد که امکان تأمین بخشی از بودجه شهرداری فرون آبادرا فراهم سازد ؟
سؤال خوبی است، اما باید طرح هادی شهری ما تصویب و ابلاغ شود تا دستمان برای وصول مطالبات شهری باز شود. واقعیت این است که در ارزیابی های اولیه برای تأمین منابع مالی تازه به عنوان راهکار کوتاه مدت تأمین مالی اقدامات عمرانی و خروج از بحران کنونی، کارگاه هاو اماکن  واقع در محدوده طرح هادی روستایی را شناسایی و چیزی در حدود 1500 ملک را ارزیابی کرده ایم که با استفاده از خلاء های قانونی در این 3 سال گذشته پروانه ساخت نگرفته اند. می توانم بگویم که مجموع این تخلف ها یا فرار از قانون رقمی در حدود 60 تا 70 میلیارد تومان را تشکیل می دهد که طلب ما از صاحبان این پلاک هاست. من یا باید به کمک قوه قضائیه برای این ها رأی تخریب بگیرم ،یا این که طبق مقررات کمیسیون ماده 100 جریمه تعیین کنم. من در اینجا به صراحت اعلام می کنم، هرکدام از این شهروندان، اگر برای تعیین تکلیف ملک خود به شهرداری مراجعه نکنند، چاره ای جز برخورد قاطع با آن ها نخواهم داشت. متأسفانه در این مدت یک ماه اخیر که من در اینجا بوده ام کسی برای پیگیری پرونده خود نیامده و البته این نشان می دهد که برخی تفکرات هنوز شهرشدن فرون آباد را نپذیرفته اند.
اینها مواردی است که در ارتباط با راهکارهای کوتاه مدت اندیشیده شده است، اما در میان مدت یا بلند مدت، امیدواریم که تصویب طرح هادی به دادمان برسد. امیدواریم که این طرح تا خرداد ماه به ما ابلاغ شود و گرنه مشکلات زیادی خواهیم داشت. ما حالا در مرحله گذر از ساخت روستایی به ساخت شهری هستیم . مرحله ای بسیار سخت است، هم برای مسئولان و هم برای شهروندان. امیدواریم که با ظرافت از این مرحله بگذریم.
در مورد تأسیسات شرکت بین المللی مهد ایرانیان که قرار بود سه شهرک بزرگ تجاری خشکبار، گل و گیاه و مبلمان در این جا بسازد، چه؟ آیا از آن محل درآمدی برای شهرداری فرون آباد پیش بینی شده؟
قرار بود این سه شهرک تجاری توسط شرکت مهد ایرانیان در کنار کمربندی جنوبی پاکدشت که از فرون آبادشروع می شود، احداث شود. حالا وزیر محترم راه و شهرسازی در سفر اخیر خود به پاکدشت، طرح دیگری را مطرح فرمودند که باعث دلسردی این شرکت برای ادامه کار شده است. متأسفانه این طرح هم منافعی برای شهرداری فرون آباد نداشته و همین طور مسکن مهر که در فرون آباد ساخته شده، جز این که خدمات شهری را می طلبد، فایده ای برای ما ندارد. اخیراً ما با مسئولین مسکن مهر و شرکت مهد ایرانیان صحبت کردیم و به آن ها گفتیم که تعهدات خودشان را در قبال شهرداری فرون آباد عمل کنند و گرنه شهرداری طبق مقررات با آن ها برخورد خواهد کرد. حالا باید این موضوع در شورای شهر هم باید مطرح شود تا سیاست کلی ما در برخورد با آنها مشخص شود. این کمربندی به طول 32 کیلومتر قرار بود ساخته شود که بخشی از هزینه های آن به عهده شرکت مهد ایرانیان بود و بخشی دیگر به عهده دولت. سهم ما از زمین های این کمربندی طبق توافق هایی که قبلاً صورت گرفته 48 هکتار زمین بدون کاربری و 17 هکتار با کاربری است که مجوز هایی هم صادر شده تا یک سری صنایع ایجاد شود. این سهم ما باید به ما داده شود تادستمان برای استقرار صنایع باز باشد، حالا این که صنایع برای ما تهدید باشند یا فرصت ، بحث دیگری است. اگر فرصت باشد، فرمولی داریم که آینده شهر را تضمین میکند، ولی اگر تهدید باشد صد در صد با آن ها برخورد خواهیم کرد. حق الامتیاز را باید بدهند و ما در ساخت وسازها باید نظارت بکنیم و گرنه نخواهیم گذاشت حق مردم پایمال شود.
در خصوص کارخانجات آجرپزی واقع در شهر چه تصمیم دارید؟ آن ها هم تا به حال حق و حقوق شهرداری را پرداخته اند؟.
ما با چند تا از مدیران این کارخانه ها صحبت کرده ایم، قرار شده است کارخانه را جمع آوری و محوطه را به منطقه مسکونی تبدیل کنند. خوشبختانه برداشت خاک مورد نیاز آنها تاکنون از محوطه کارخانه نبوده و زمین کارخانه برای ساخت واحد های مسکونی استحکام لازم را دارد. در مورد بقیه هم باید به تدریج تصمیم بگیریم.
و نکته آخر؟
همان طور که قبلاً گفتم گذر از جامعه روستایی به جامعه شهری مستلزم همت همه شهروندان عزیز است. ما به وظایف خود جهت اخذ طرح هادی و نظارت بر روند توسعه شهر و عمران وآبادانی و امثال این ها در چهارچوب مقررات وامکانات عمل خواهیم کرد و طبعاً شهروندان عزیز هم به وظایف خود عمل می کنند. منتها من در اینجا از شهروندانی که تاکنون ساخت و سازهایی داشته اند برای پیگیری پرونده خود در شهرداری دعوت می کنم، تا بتوانیم با کمک آنها وضع مالی شهرداری را تسویه کنیم، این به نفع آن ها خواهد بود.
اما در پایان می خواهم به خانواده داغدیده همکار عزیزمان که چند روز پیش بر اثر حادثه ای فوت کرده اند صمیمانه تسلیت عرض کنم. مرحوم خدادادی انسانی بسیار دلسوز و زحمت کش بود و در این شهرداری زحمات زیادی کشیده و به مردم شهر خدمت زیادی کرده بود.
همین طور از تک تک اعضای شورا، از آقایان آرامی رئیس محترم شورا، رضایی فر نایب رئیس، سرگلزایی، سیری و خانم گلوی اولا به خاطر رأی اعتمادی که به من داده اند و ثانیاً به خاطر حمایت هایشان از من سپاسگزاری می کنم. امیدوارم در مدت سه سال آینده که از عمر این دوره شورا باقی مانده این حمایت های خود را از من دریغ نکنند و در کار بزرگی که برای سازندگی این شهر به عهده گرفته ایم، پیوسته یار و مدد کارم باشند.

 

 

 

معرفی مدیرعامل

 

محمد حسین شیخیانی

سرپرست سازمان همیاری

شهرداریهای استان تهران

پیوند ها

اوقات شرعیRSS اخبار سایت

اخبار پایگاه بسیج اخبار پایگاه بسیج کل اخــبار سـایت کل اخــبار سـایت

کلیه حقوق وبسایت متعلق به سازمان همیاری شهرداریهای استان تهران می باشد

Back to Top

Template Design:Dima Group